2013. december 30., hétfő

Guaraní monda: Az Iszapífa



Iszapí, a fiatal indián lány nagyon szép volt. Olyan szép, hogy a törzs legbátrabb harcosai az ő lába elé helyezték az ellenségtől véres csatákon szerzett zsákmányt. De Iszapí egyik harcos szerelmét sem viszonozta. Iszapí nem tudott szeretni, hideg volt és keményszívű. Közömbös volt a szerelemmel és a fájdalommal szemben, ezért így nevezték: " aki sohasem sírt." Bizony így volt, soha senki nem látta őt sírni.

Az övéit sok-sok szerencsétlenség érte. Egyszer megáradt az Uruguay-folyó, elsodorta a kunyhókat, gyermekek és asszonyok sokaságát. A bajba jutott emberek az éghez kiáltottak. A törzs harcedzett férfiai is sírtak, de Iszapínak könnye sem hullott. Közömbösen tekintett szép fekete szemével a látóhatár felé.

Némelyek azt gondolták, Iszapí az oka a nagy szerencsétlenségnek. Egy varázsló azt ajánlotta, kínozzák meg a lányt, és kényszerítsék sírásra. Azt mondta, ha a szép leány sír, a törzs szerencsétlensége a leányra száll.

De az öreg Rubicsá, Iszapí apja, megvédte lányát mindenki haragjától. Amikor értesült a varázsló szándékáról, a dühtől elvakultan megparancsolta, öljék meg a varázslót. Saját kezével ölte volna meg, ha a varázsló el nem menekül.

Más szerencsétlenség is sújtotta a törzset. A csatában, amelyet a vad guajkurinok ellen vívtak, a törzs szétszóródott a hegyekben. Az ellenség kezére kerültek a legszebb leányok és a legbátrabb harcosok is. Iszapí egyik nővére, egy jósnőnek szánt leány (kuná-taí), aki ugyanolyan szép volt , mint a húga, de lágyszívű, maga is az ellenség vezérének a fogságába esett. Iszapí egyik fivére, a törzs legerősebb és legbátrabb harcosa, akit apja utódjának szántak, a mezőn haldoklott.

A törzsből néhány asszony és maroknyi harcos maradt csupán. Velük volt az öreg Rubicsá, néma a fájdalomtól és a haragtól. Úgy döntöttek, hogy az erdőben keresnek menedéket. Iszapí az apja mellett ment, közönyösen, mint mindig. A törzs öreg jósnője ismét a csillagokkal tanácskozott, talizmánok és varázsszerek segítségével, aztán így szólt:

- Hogy elkerüljük a vészt, amely üldöz bennünket, Iszapínak sírnia kell.

De hogyan ríkassák meg? Hogyan lehet a sziklából vizet fakasztani?

Még a jósnő sem tudta véghez vinni a csodát. Arra volt szükség, hogy a fájdalom magát, Iszapí testét tegye próbára. De hogyan lehetséges ez, ha apja vak szeretettel óvja a leányt? Ám az öreg Rubácsi meghalt.

Egy nap, amikor Iszapí csendesen mendegélt az úton, ráncos öregasszonnyal találkozott. Az öregasszony, kit megtörtek az évek meg a fájdalom, megkérte, vágjon neki pár ágat, és kösse nyalábba, mert nincs otthon tüzelője, unokája pedig már majd meghal a hidegtől.

Az érzéketlen, gőgös Iszapí nem segített az öregasszonynak, aki pedig térdre rogyott előtte, úgy kérte sírva, elcsukló hangon. A leány vakon, süketen folytatta útját.

Később egy asszony közeledett hozzá, még fiatal, kisgyermekkel a karján. Sápadt volt, zokogott. Nagy fájdalom szorította össze szívét. Térden állva könyörgött Iszapínak, hogy adjon füvet, amivel megetethetné gyermekét.

Iszapí értett a gyógyfüvekhez, tudta hol találhatók, tudott volna hozni, csak egy kicsit kellett volna letérnie az útról, de most is, mint mindig, a fájdalommal szemben közönyösen folytatta útját.

Csak néhány lépést tehetett, mert valami titokzatos erő megállásra kényszerítette, hogy meghallgassa a törzs jósnőjének hangját, amint Anát szólítja.

- Aná, tedd, hogy ez a hideg nő, aki nem tudott együttérezni sem egy nagyanyával, sem egy anyával, soha ne legyen sem nagyanya, sem anya! Aná, tedd, hogy ez a nő, aki sohasem sírt, örökké sírjon! Aná, tedd, hogy ez a nő, aki ellenállt a sírásnak, és ezzel annyi bajnak lett okozója, szakadatlan sírásával mindig jót tegyen másoknak!

Iszapí nem hallott többé semmit, mert a Kuná-taí első szavától kezdve lassan-lassan elveszítette emberi alakját, s fává változott.

Azóta nő a trópusi erdőkben ez a fa, melynek leveleiből bőven hullanak a levegőt felfrissítő harmatcseppek. Az iszapí-fa az a fiatal leány, aki mások javára sír örökké, s könnyei felfrissítik a melléje telepedő fáradt embereket.

/Ford.: Rozsnyai Katalin/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szeretettel köszöntök
Minden kedves böngészőt!





"Legjobb lenne hallgatni,
nem mozdulni,megállni,
nem érezni és nem látni?,
de akkor elfelejtenék embernek lenni!"
jazsoli5