2014. január 5., vasárnap

Henrik Ibsen: A vadkacsa



Szereplők:

Werle – nagykereskedő, gyáros
Gregers Werle – a nagykereskedő fia
Hjalmar Ekdal – az öreg Ekdal fia, fényképész
Gina Ekdal – Hjalmar felesége
Sörbyné – Werle házvezetőnője
Relling – orvos
Molvik – volt teológus
Graberg - könyvelő


Első felvonás


Werle nagykereskedő előkelő otthonában ünnepi vacsora zajlik. A vendégek iszogatnak, nevetgélnek. A komornyik és az egyik pincér beszélgetéséből kiderül, hogy Gregers Werle hazatérését ünneplik, aki évekig dolgozott a családi birtokon, a Höydal-telepen.

Az öreg Eldal jelenik meg, és titokban az irodába megy,Graberg könyvelővel akar találkozni. A komornyik megkéri, hogy ne erre jöjjön vissza, mert akkor már itt lesznek a vendégek, használja a lenti kijáratot.

Werle megjegyzi a fiának, hogy éppen tizenhárman ülnek az asztalnál, rendszerint eggyel kevesebben szoktak lenni. Gregers egykori diáktársával, Hjalmarral kezd beszélgetni. Amióta a Höydal-telepre költözött, azóta nem találkoztak, még levelet sem váltottak. Hjalmar elmondja, hogy fényképész lett belőle, és ebben az öreg Werle rengeteget segített, még felszerelést is vásárolt neki. Megházasodott, Gina Hansent vette feleségül, Werléék egykori házvazatőnőjét. Az asszony még retusálni is megtanult. Gregers gyanakodni kezd az apjára, ezért rákérdez, hogy előbb ismerkedett-e meg Ginával, és utána kezdett-e a fényképezéshez. Hjalmar rábólint.

Sörbyné, a házvezetőnő vidám élcelődéssel szórakoztatja a társaságot. Az öreg Werle jóízűen mosolyog a tréfáin. Az asszony figyelmezteti, hogy ne álljon az éles fényben, mert az árt a szemének. Közben megjelenik Graberg és az öreg Ekdal, lenn zárva találják a kijáratot, csak a vendégek szeme láttára tudnak kijutni a házból. Werle dühösen pillant Ekdalra, a helyzet kínos, még Hjalmar is letagadja egy vendég előtt, hogy ismerné az apját. Sörbyné odaszól a komornyiknak, hogy adjon az öregnek valami finomságot. Rövidesen Hjalmar is hazasiet az apja után.

Gregers az apjával szeretne beszélni, nem akarja későbbre halasztani, mert amint mondja, lehet hogy többé már nem lesznek kettesben. Először az öreg Ekdal megjelenése kapcsán arról faggatja az apját, hogy mi az igazság abban az erdővásárlási ügyben, ami miatt Ekdalt bebörtönözték. Werle elmondja, hogy ugyan közösen vették az erdőt, de őt felmentették, Ekdalt pedig az erdő kiirtása miatt megbüntették. Nincs ínyére, hogy a fia feszegeti a dolgot. Gregers apja szemére veti, hogy az Ekdal család lecsúszásának ő az oka. Ezért segítette utána Hjalmart, no meg azért, mert viszonya volt Ginával. Hjalmar nem is tudja, hogy hazugságban él. Nem akar asszisztálni az apja és Sörbyné egybekelésénél. Werle elvakultnak tartja a fiát.


Második felvonás


Ekdalék fényképész műteremnek berendezett padlásszobájában Gina az aznapi kiadásokat összegzi. Kislánya, Hedvig segít neki összeszámolni, mennyi pénzük fogyott. Az anya rászól, ne olvasson sötétben, mert rossz a szeme. Szegényen élnek, külön öröm, hogy Hjalmar ma vendégségben vacsorázik, kevesebb fogy otthon. A kislány örömmel várja az apját, de előbb a nagyapja, az öreg Ekdal érkezik. Másolnivalót hozott az irodából. A komornyiktól egy üveg konyakot kapott, azt kóstolgatja magában.

Hjalmar is hazaér. Beszámol a vacsoráról, semmiségekről. A lánya megdicséri, hogy milyen jól áll rajta Molvik frakkja. Hedvig abban reménykedett, hogy kap valami finom meglepetést is, de apja megfeledkezett róla, csak egy étlapot hozott neki. A flótáján kezd játszani, restelli magát. Arra gondol, hogy holnaptól keményen dolgozni kezd. Nyomorúságosan élnek, a kiadó szobát se vette ki még senki, de legalább van otthonuk, és jó itt lenni.

Kopogtatnak, Gregers állít be. Hjalmar meglepődik, hogy ilyen hamar, bár ő hívta meg egykori pajtását. Bemutatják Gregersnek Hedviget, akiről elmondják, hogy meg fog vakulni. A szembaja örökletes lehet, Hjalmar anyja volt gyenge szemű, bár őrá nem emlékeznek már.

Az öreg Ekdal arról beszélget a vendéggel, hogy hajdanán a Höydal-telepen sokat vadászott. Gregers nem érti, hogyan élhet a természetimádó öreg füstös, városi környezetben, négy fal között. Erre megmutatják neki a padlást, ahol tyúkokat, galambokat, nyulakat tartanak, sőt egy kosárban igazi vadkacsa ül. Az öreg Werle lőtte, de hát rosszul lát, csak néhány sörét találta el a szárnyát. Már rég elfeledte a szabad életet. Gregers erre azt feleli: „Csak vigyázz, sose lásson eget és tengert.”

Gregers megkérdezi, hogy kivehetné-e a kiadó szobájukat. A városban marad, és nem akar az apjával egy fedél alatt élni. Gyűlöli a Gregers Werle nevet, legszívesebben vadászkutya lenne, amelyik a mélységbe bukik, amikor a vadkacsák az iszapba fúródnak, és megkapaszkodnak a hínárban és moszatban.


Harmadik felvonás


Gregers már be is költözött az üres szobába. Hjalmar meghívta reggelire, akárcsak Rellinget és Molvikot. Gina nekilát elkészíteni a reggelit: nekik sem igen jut az asztalra, most pedig még három vendégről is gondoskodnia kell. Hjalmar fényképek retusálásával bíbelődik, de ő is felhagy vele, a padlásra megy az állatokkal foglalatoskodni. Hedvig átveszi apjától a munkát, mire Hjalmar is csatlakozik az öreghez, kettesben barkácsolnak valamit az ő kis birodalmukban.

Visszatér sétájából Gregers, és Hedviggel elegyedik beszédbe. Megtudja, hogy a leány nem tanul, mert a szeme nem bírja, és az apja sem tanítgatja. Inkább titokban olvas, és a folyóiratok képeit nézegeti. Gregers az egész tetőtéri szobát a tenger mélyéhez hasonlítja. A padláson ekkor lövés dörren. Hjalmar és az öreg Ekdal vadásznak. Pisztollyal lőttek nyúlra, de van egy működésképtelen puskájuk is, azt szokták szétszedni, olajozgatni, összerakni. Gregers most megnézheti nappali fényben a vadkacsát.

Hjalmar büszkén mutatja a függönyszerkezetet, amivel a padlás el van kerítve a szobától. Az ő találmánya. Elmondja, hogy van egy fényképészeti találmánya is, amivel a szakmája művészetté és tudománnyá válik. Még nincs készen vele, idő kell hozzá, de sokat gondolkodik rajta. Hogy miben áll ez a találmány, arról nem árul el semmit. Aztán a pisztolyról beszél, arról, hogy a fegyver a család történelméhez tartozik, mert sem az apja, sem ő nem mertek magukra lőni vele, amikor válságos helyzetben voltak.

Megérkezik a reggelihez Relling, az orvos, és Molvik, aki régebben teológus volt. Ők a földszint bérlői. Relling a Höydal-telepről ismeri Gregerst, felemlegeti, hogy a fiú mindenütt az ő „ideális követeléseit” próbálta érvényesíteni. Csak éppen senki nem ismerte el ezeket a követeléseket. Közben előkerül az öreg Ekdal is, egy nyúlbőrt hoz, megnyúzta a levadászott állatot. Hjalmar meglepetésre készül, Hedvignek másnap lesz a születésnapja. Boldogan ül a családi asztalnál. Gregers azt állítja, hogy ő poshadtnak érzi a levegőt. Relling figyelmezteti, hogy kidobja a házból, ha itt is megpróbálja az ideális követeléseit behajtani.

Kopogtatnak, az öreg Werle állít be, a fiával akar beszélni. Négyszemközt rákérdez arra, hogy végleg elhagyja-e a szülői házat. Gregers kitart elképzelése mellett, a Höydal-telepre sem akar visszamenni. Amikor az apja tisztességtelenül járt el az öreg Ekdallal, még félt szólni, de most egyetlen feladatának azt tekinti, hogy Hjalmart kimentse az élethazugságokból. Fel akarja nyitni a szemét.

Az öreg Werle távoztával Gregers sétálni hívja Hjalmart. Relling eszelősnek nevezi Gregerst, azt mondja, abban a nemzeti betegségben szenved, amit „akut tisztességláz”-nak neveznek.


Negyedik felvonás


Hosszú séta után hazatér Hjalmar. Megint arról beszél, hogy holnaptól kezdve munkához lát. Hedvig figyelmezteti, hogy holnapra ünnepséget terveztek. Az apa ingerülten említi a vadkacsát, csak azért nem tekeri ki a nyakát, mert a madár Hedvigé. Bizonyos ideális kívánságokat említ. Hjalmar elküldi sétálni a lányát, hogy ne legyen egész nap a szoba dohos levegőjében.

Kettesben maradnak Ginával. A férfi kérdőre vonja az asszonyt: mennyit kap az apja a másolásokért, igaz-e, hogy az öreg Ekdalt nem ő tartja el, hanem Werle nagykereskedő? Mától fogva ő akarja vezetni a háztartási könyvet. Rákérdez az asszony és az öreg Werle korábbi kapcsolatára is, és Gina kénytelen elismerni, hogy házassága előtt Werle megkapta őt.

Beáálít Gregers, és érdeklődik, hogy megtörtént-e a nagy leszámolás. Hiányolja az arcukról az üdvözültséget, csak tompaságot, szomorúságot lát. Megérkezik Relling doktor, és amikor rájön, hogy Gregers összeugrasztotta a házaspárt, arról beszél, hogy ideális házasság nincs. Figyelmezteti a többieket, hogy Hedviget hagyják ki a lelkiismereti játékaikból, mert érzékeny korban van, még kárt is tenne önmagában.

Sörbyné köszön be a házba, a Höydal-telepre készül, ahová Werle már délután elutazott. Össze fognak házasodni. Gregers célzást tesz Relling és Sörbyné hajdani viszonyára, de az asszony azt feleli, hogy a leendő férje előtt nincsenek titkai. A kapcsolatuk alapja a teljes őszinteség, mindent feltárnak egymás előtt, mert csak így alapozhatják meg további életüket. Kiderül az is, hogy az öreg Werle hamarosan meg fog vakulni. Hjalmar azt üzeni a Werle-házba, hogy hamarosan felkeresi Graberg főkönyvelőt, hogy lerendezze családja tartozását, tudni szeretné, mennyivel támogatta a nagykereskedő az apját. Az Ekdal-család ugyan szegény, de hamarosan szabadalmaztatja találmányát, és ez rendbe teszi az életüket.

Hjalmar úgy érzi, ezzel a bejelentésével ideális követeléseknek tett eleget. Irigyli Werle és Sörbyné házasságát, mert ők teljes bűnbocsánatot hirdettek egymásnak. Hazatér sétájából Hedvig. Sörbyné egy levelet adott át neki holnapi születésnapjára. Hjalmar felbontja és kiderül, hogy az öreg Ekdalnak nem kell többé másolnia: Werle havi száz koronás járadékot ajándékozott neki, ami a halála után Hedvigre száll. Gregers csapdát emleget, Hjalmar pedig kettészakítja a levelet – ez a válasza. Férje kérdésére Gina azt válaszolja, nem tudja, ki Hedvig apja. Hjalmar fogja a kalapját, és elrohan otthonról.

Hedvig nem érti, miért taszította el az apja. Elmondja Gregersnek, hogy reggel majdnem a vadkacsának is kitekerte a nyakát, csak az ő kedvéért nem bántotta. A madár az övé, és úgy szereti, hogy esténként az imájába foglalja. Gregers arra kéri a lányt, próbálja meg azzal kiengesztelni az apját, hogy ő maga pusztítja el a vadkacsát. Hedvig megígéri, hogy másnap reggel megteszi.


Ötödik felvonás


Másnap reggel Hjalmar még mindig nincs otthon. Az öreg Ekdal nem tud semmiről, a padláson sétál. Relling érkezik meg, és elmondja, hogy Hjalmar nála van, az éjszakai csatangolás után mélyen alszik. Gregers és az orvos Hjalmarról beszélgetnek és az öncsalásról. Az orvos szerint az ideális követelések csak kárt okoznak. Az öncsalást terápiaként alkalmazza: Molvik azt hiszi magáról, hogy démonikus, az öreg Ekdal, a medvevadász maga talált ki magának terápiát, nyulakra vadászik a padláson.

Hedvig még nem végzett a vadkacsával, ezt Gregers szóvá is teszi. A lány azt feleli, hogy a tegnap esti szép gondolat mára megfakult. Amikor nagyapja kijön a padlásról, megkérdi tőle, hogyan kell vadkacsára lőni. „ A toll ellenébe kell lőni, nem pedig toll iránt” – válaszolja Ekdal. A lány apja pisztolyához óvakodik, de kiszólítják a konyhába.

Hjalmar lép be a szobába. Csak a jegyzeteiért és a találmányhoz szükséges műszaki folyóiratokért jött vissza. Az újságok még fel sincsenek vágva. A férfi apját is magával akarja vinni a házból. Hedvig jelenléte idegesíti. A kislány halkan azt mondja: „ A vadkacsa”, majd a pisztolyt magához véve a padlásra megy és bezárkózik. Hjalmar eleinte nem akar enni, de aztán szinte önkéntelenül is bele-beleharap az odakészített ételbe. Nem találja a pisztolyát, Ginával arra gondolnak, hogy biztosan az öreg vadászik a padláson. A férfi feldúltsága egyre jobban csillapodik, már arról beszél, hogy egy-két napig talán még lakhatna a nappaliban. A széttépett ajándékozó levelet is összeragasztja.

Gregers érkezik meg, és megpróbálja Hjalmart maradásra bírni. A férfi azonban eltökélte már magát, nem akarja folytatni ezt az életet. A találmánya sem halad, hiába biztatgatta Relling, hogy próbáljon valami újat kitalálni. Hedvig sem szereti őt. Gregers erre azt feleli, hogy rövidesen bizonyítékot fog kapni lánya szeretetéről. A padláson ekkor lövés dördül. Először azt hiszik, hogy az öreg Ekdal vadászik. Gregers arra gondol, a lány megkérte nagyapját, hogy lője le a vadkacsát. De az öreg a saját szobájából jön elő, Hedvig pedig eltűnt.

A padlásra rohannak, Hedvig meglőtte magát. Relling elmondja Gregersnek, hogy a lányka ruhája megpörkölődött, nem véletlen baleset történt, a gyerek közvetlenül közelről szíven lőtte magát. Gregers azt hiszi, a haláleset nem történt hiába, a gyász fokozni fogja Hjalmar fennköltségét. Relling azt jósolja, hogy mire elszárad az első fű a síron, Hjalmar visszasüllyed az önsajnálatba. Gregers ezután már csak azt tartja a saját hivatásának, hogy tizenharmadikként üljön az asztalhoz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szeretettel köszöntök
Minden kedves böngészőt!





"Legjobb lenne hallgatni,
nem mozdulni,megállni,
nem érezni és nem látni?,
de akkor elfelejtenék embernek lenni!"
jazsoli5