2014. február 20., csütörtök

Mikszáth Kálmán: Szádvár



Az ablakai három vármegyére néztek valamikor. Borsod legszélén fekszenek romjai, ahol két megyével határos.

A romok között baglyok huhognak, kígyó csúszik a buja fű közt, mely az egykori palotatermek helyén nőtt. Akik felfáradnak oda, egy-egy ócska kengyelvasat találnak, vagy egy félsarkantyút ásnak fel a földből. Kincset gyanítanak itt a kapzsiak, kísértetet éjjel a pásztorfiúk, édességet a virágban az odarévedt méh, regét a poéta. Ihol a rege.

A vár hosszú ideig a putnoki és szádvári Patócsyaké volt, mígnem Patócsy Benedeket a rozsnyói vörös barátok kezdték sűrűn látogatni. Nagy barátkozásba esének egymással. Hol ő ment át Rozsnyóra a barátokhoz, hol a barátok jöttek Szádvárra. Barát barátságnak rossz az alja. Itt is rossz lett. Annyira behálózták, mézes szavakkal a lábáról levették Patócsyt, hogy az a halálos ágyán az ő részükre csinálta a testamentumot.

Pedig neki is volt egy fia: Bálint.

A barátok rávették, bízza a fiút rájuk, ők majd papot nevelnek belőle. Legyen az isten szolgája.

-      Jó, legyen – hagyta rájuk Patócsy.

És miután pap lesz, nincs szüksége semmi földi vagyonra, hagyja hát a jószágait a vörös barátoknak.

Addig sürgették, bíztatták, hogy végre erre is ráállott, csupán egy ellenvetése volt, hogy hátha a fiú a végén mégsem fog akarni pap lenni – mi történjék akkor. Koldus legyen akkor?

-      Bízza reánk kegyelmed – mondá Márton, a barátok főnöke – lesz nekem rá gondom arra a nem várt esetre is. Aszerint látom el földi javakkal, amint az a céljaihoz és személyes tulajdonaihoz szükséges és célszerű.

-      Nem, nem, mégis körül kell a dolgot írni egy kicsit a testamentumba – mondá a beteg főúr. – Tudja mit, pater reverendissime? Két részre osztom a birtokomat, az egyik rész Szádvár és a hozzá tartozó uradalom huszonkilenc faluval legyen az egyik része, fejedelemnek való birtok ez – a másik része pedig a gombaszögi vadászházam, a hozzá tartozó ötven kaszás réttel, és a kis erdőcskével a háta mögött – szegény embernek való menhely emez. A barátok aztán azt adják a fiamnak, amelyiket ők akarják. Jó lesz-e?

Jó lesz. Hogyne lenne jó. Nagy örömmel nyugodtak bele a barátok és imádkozának a főúr egészségéért, jóvoltáért.

De biz annak nem lett az égben semmi foganatja, néhány nap mulva meghalt, miután előbb letette a jászói konventnél az említett végrendeletet, amelynek ama nevezetes passzusa szórul szóra így hangzott:

Birtokomat két részre osztom, az egyik a szádvári uradalom, huszonkilenc faluval, a másik rész a gombaszögi vadászházam a réttel és a kis erdővel, mindkettőt a barátoknak hagyom, úgy azonban, hogyha a fiamból papot nevelnek, kit szintén az ő gondjaikra bízok. De ha valamely okból nem akarná fiam a papi pályát, akkor a két birtok közül az legyen a fiamé, amelyiket a barátok akarják.

Persze, hogy esze ágában sem volt a fiatal Bálintnak pappá lennie, mihelyt megnőtt, otthagyta a barátokat, Budára ment, beállott a király vitézei közé. Az való egy Patócsynak.

A király (természetesen Mátyás király, mert minden jó ötletet ő hozzá viszünk négyszáz esztendő óta) megszerette a délceg, vitéz, fiatal daliát csakhamar s amint egyszer kikérdezé az otthon való állapotját, felbosszankodék az apa könnyelműségén, amellyel az örökösét oly nagy uradalomtól elütötte, minő a szádvári. Rendelé is legott, hogy abban az osztály-ügyben ő kíván eljáró bíró lenni. Jöjjenej fel a vörös barátok ekkor és ekkor Budára, egyúttal hozzák fel magukkal a testamentumot is.

Minden úgy történt, ahogy rendelé. Összegyűltek a barátok, másrészről a fiatal Patócsy Bálint és a kíváncsi főurak, akiket szintén bántott az eset. „Csodálatos, hogy az öreg Patócsy, aki olyan okos ember hírében állt, így beengedte magát hálózni.”

-      Mindenekelőtt a végrendeletet akarom olvasni – kezdé a király.

Márton barát, a főnök, aranyozott tokban nyújtotta át. A király átfutotta egyszer-kétszer, közbül gondolkozni kezdett, mintha kákán csomót keresne, de végre így szólt:

-      Ez egész világos!

-      Úgy van, fölséges uram – felelte a barát – olyan világos, mint a nap.

-      De hát mégis mivel vette rá kegyelmetek Patócsy uramat, hogy így kegyelmetek kényére-kedvére bízta a fiát.

A barát-főnök vállat vont.

-      A saját akarata volt, fölség, amelyet az egyház iránti tisztelet sugallt neki.

A főurak ajkain hirtelen mosolyok támadtak, de a király komoly maradt.

-      Nincs immár egyéb hátra – így szólt – minthogy kegyelmetek itt színünk előtt nyilvánítsák ki, a két birtok közül melyiket akarják.

-      A szádvárit – felelte mohón, de jámbor arccal Márton főnök – természetesen a szádvárit.

-      Kegyelmeteknek is valamennyiöknek ez a kívánsága? – kérdé újólag a király a többi baráthoz fordulva.

-      Igen, fölséges uram, egy szívvel, lélekkel a szádvári uradalmat akarjuk.

-      Derék emberek. Lássák, az igen szép cselekedet kegyelmetektől, és ritka önzetlenségre vall.

A főurak csodálkozva tekintettek a királyra, a barátok is meghökkentek, hogy talán félrebeszél.

De a király alig hagyott gondolkozni való időt. Szólítá Patócsy Bálintot.

-      Patócsy Bálint, a végrendelet értelmében ezennel birtokába helyezlek a szádvári uradalomnak, de ne feledd soha, hogy e derék férfiak önzetlenségéből kaptad vissza.

-      Uram király – kiálták ijedten a barátok – hiszen mi nem ezt mondtuk, hiszen a szádvári uradalmat mi akarjuk.

-      Éppen azért, kedves híveim, mert a végrendelet itt van, szóról szóra mondja, felolvasom: „ A két birtok közül az legyen a fiamé, amelyiket a barátok akarják.” Nos tehát. Minthogy kegyelmetek a szádvári uradalmat akarják, hát akkor annak kell lennie a Patócsy fiúé.

S egy kegyes kézintéssel távozást intett az egybegyülteknek.

Ez a Szádvárról szóló történet, amely azt bizonyítja, hogy Mátyás király nagyon okos ember volt és hogy az öreg Patócsynak is volt elég magához való esze.

Szádvár még sokáig volt ezután a Patócsyak kezén. II. Rákóczy Ferenc alatt Patócsy Zsófia védte hősiesen, mint egy második Zrínyi Ilona.

A gombaszögi vadászkastélyból még most is ott meredezik egy csonka kőfal a Sajó partján. Az utasnak meg váltig így mutatja a fuvaros: „Ez valamikor a vörös barátoké volt.”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szeretettel köszöntök
Minden kedves böngészőt!





"Legjobb lenne hallgatni,
nem mozdulni,megállni,
nem érezni és nem látni?,
de akkor elfelejtenék embernek lenni!"
jazsoli5