2014. május 11., vasárnap

Lengyel monda: A krakkói Mária-templom tornya


Dagadt a büszkeségtől a krakkóiak szíve, mikor látták, hogyan növekszik napról napra a piactéren a templom, amelyet a boldogságos Szűz Mária tiszteletére emeltek. Szemérmes Boleszló volt akkor a lengyelek ura, Iwo Odrowaz a krakkói püspök. Merészen törtek az ég felé a falak, magasan, karcsún íveltek az ablakok, felkerült a magasba a boltozat is, melyet hat oszlop tartott. A harangtornyok vastag fala egyre nőtt, növekedett, minden nappal magasabb lett. Úgy látszott, az égig fog érni.

A jómódú polgárok olyan templomot akartak, amilyet még egyetlen városban sem építettek, ezért aztán nem sajnálták a pénzt, sem a fáradtságot. Két híres pallért, két testvért bíztak meg, hogy építsék fel a templom két tornyát - a város dicsőségére.

Számtalan templomot, hercegi palotát épített már a két fivér a nagyvilágban, de igazán csak itt, Krakkóban akarták megmutatni, mire képesek, itt akartak örök dicsőséget szerezni maguknak. Túl akarták szárnyalni egymást, mindegyikük magasabb és csodálatosabb tornyot akart építeni, mint a másik.

A krakkói polgárok örültek a két fivér versengésének: végre lesz temploma Krakkónak, lesz temploma fiaiknak, unokáiknak, dédunokáiknak.

Az idősebb fivér építette a déli tornyot. Széles, erős fundamentumot rakatott, és már előre örült, hogy az övé lesz a magasabb torony. Övé lesz a nagyobb dicsőség. Észrevette az öccse, hogy mi történt, de akkor már késő volt: a tornyok magasan álltak, és egyre gyorsabban nyúltak az ég felé.

Először szomorkodott a fiatalabb fivér, később megharagudott magára is, a palléraira is, még később kétségbeesett, hogy elszalasztotta a dicsőséget, végül meggyűlölte a bátyját, mert azé lesz a szebb torony, s így ő lesz az egész világon a leghíresebb építőmester.

Látták a pallérok, látták a kőművesek, hogy valami emészti a fiatalabb fivért, de nem tudtak rájönni, hogy micsoda, mivel a fiatal pallér
szégyellette bevallani. Összeszorította a száját, egyre fogyott, egyre sápadtabb lett: egykor vidám, fürge, becsületes tekintetét a földre sütötte, nem nézett az emberek szemébe. Rosszat forralt magában.

A tornyok pedig nőttek, növekedtek. Serényen dolgoztak a kőművesek.

A polgárok szíve örvendezett, mert hamarosan elkészül az új templom.

De egyszer csak különös hír terjedt el a városban: eltűnt az idősebb pallér. Már néhány napja nem látták az építkezésen, otthon nincs, mindenütt keresték, mindenkit megkérdeztek, aki csak szóba jöhetett, de senki nem tudta megmondani, hogy mi történt vele. Néhányan azt mondták, biztosan mészégetőknél jár, hogy ellenőrizze, hogyan égetik a meszet. Mások szerint biztosan a téglavetőknél jár, hogy megsürgesse őket, megint mások a saját szemükkel látták, hogy az erdőbe indult gerendáért.

Hiába várták: nem tért vissza - állt a munka a déli toronynál. A polgárok kétségbeestek: ki fogja befejezni a félig kész tornyot? Az ifjú mester az északi toronynál dolgozik. Olyan tehetséges mestert, mint az eltűnt, hetedhét határon túl sem találhatnak. Még a tervek sem kerültek elő.

Szerencséjükre az ifjú mester felajánlotta, hogy segít rajtuk. Azt tanácsolta, fedjék be a déli tornyot, ő majd megmondja, mit kell tenni, felvázolja a befejező munkálatok tervét - aztán majd folytatják az északi tornyot.

A déli tornyot tehát befedték, az északi meg egyre csak nőtt, gyönyörű lett, mint egy sudár, karcsú menyecske. Magas tetőt raktak rá, kis tornyokkal díszítették, aranykoronával ékesítették, hogy már messziről látni lehessen: a templomot Máriának, a Mennyek Királynéjának szentelték - végre-valahára befejeződött az építkezés.

A torony igazán csak akkor mutatkozott meg teljes szépségében, amikor lebontották az állványokat. Vége-hossza nem volt az álmélkodásnak, csodájára járt mindenki, a nép, a püspök, a herceg. Dicsérték az építőmestert, magasztalták tehetségét, hirdették dicsőségét.

Csak az ifjú mester nem örült. Sehol nem lelte nyugalmát, mióta eltűnt a bátyja. Megsápadt, lefogyott, összeaszalódott: nem jött álom a szemére. Kerülte az embereket, magába zárkózott. Ennyire aggódott bátyja sorsáért? Az emberek mindenfélét beszéltek. Voltak, akik látták, hogy éjszakánként bezárkózik kunyhójába, és fennhangon perel, mintha valakivel veszekedne, mintha valakit meg akarna győzni az igazáról. Észrevették azt is, hogy a mester gyakran olyan mélyem elmerül gondolataiban, hogy nem hallja, ha szólnak hozzá. Gyakran viszont olyan vad a tekintete, hogy becsületes embernek borsódzik a háta tőle. Biztosan sötét titkot őriz a szívében. Az emberek félni kezdtek tőle, kerülték a társaságát.

Közeledett a templom felszentelésének napja. Nagy előkészületek folytak. Hetedhét határból sereglettek a kíváncsiak.

Reggel, mielőtt megkezdődött volna az ünnepség, de a piactéren már összegyűlt a tömeg, meglátták, hogy a magasabbik torony ablakában megjelent az ifjú mester. Felbolydult a sokaság, éljeneztek, tapsoltak.

Az ifjú jelezte, hogy szólni kíván, és amikor a téren elült a lárma, beszélni kezdett. Először halkan, de aztán egyre hangosabban szólt. Elmondta, hogy mennyire vágyott a hírnévre, az édes hírnévre, mely szétröpítette volna a nevét a világ négy égtája felé. De a bátyja el akarta ragadni tőle a dicsőséget, magasabb, szebb tornyot akart építeni. És meg is építette volna. De az ő szíve csordultig telt fekete gyűlölettel, s elhatározta, nem engedi, hogy édesbátyja dicsősége útjába álljon. És egyszer, amikor napszálltakor kimentek a városfalon túlra sétálni, egy elhagyott helyen rávetette magát a bátyjára, beledöfte kését, testét a Visztulába dobta.

A téren néma csend fogadta a vallomást. Döbbenten látták, hogy elővesz egy hosszú pengéjű kést, és felmutatja - még alig száradt meg rajta a testvérének vére.

A gyilkos tovább beszélt. Elmondta, hogy a gaztett után nem volt se éjjele, se nappala: a lelkifurdalás elhomályosította a dicsfényt, mely körülvette. Mindenütt a bátyját látta...

- Legyen hát vége nyomorult életemnek! - kiáltott föl, majd keblébe döfte a kést, mellyel kioltotta bátyja életét, és a torony ablakából a piactérre vetette magát.

Az elszörnyedés moraja futott végig a téren. Az emberek a szerencsétlen köré gyűltek. Vérben fagyva hevert a földön.

Így ért véget a krakkói Mária-templom tornyának építése - még ma is mesélik a polgárok a két fivér történetét, és látni lehet a kést is, ott függ a Posztócsarnok kapujában, a templommal szemben a kés, mellyel fivér fivér ellen támadt, s aztán önnön vérét is kiontotta.

/Ford.: S. Papp Éva/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szeretettel köszöntök
Minden kedves böngészőt!





"Legjobb lenne hallgatni,
nem mozdulni,megállni,
nem érezni és nem látni?,
de akkor elfelejtenék embernek lenni!"
jazsoli5