2014. január 14., kedd

Csürös Emília: Két cinege esete



Amíg melegen sütött a nap, mindig ott hintázgatott a piros rózsabokron két cinege. Gyönyörködtek a dús, illatos virágokban és el-elcsípték a rossz szándékkal közeledő bogarakat. A nemes rózsatő hálás volt ezért és boldogan ringatta ágait az aranyos napsugárban.

A kerten túl egy vadrózsabokor nyílott és fájó szívvel nézte a cinegék vidám táncát.

-      Szép madárkák, jó madárkák, gyertek ide is egy kicsit – könyörgött a vadrózsa – fürödjetek virágaim illatában és védjetek meg minket is a csúnya hernyók és gonosz bogaraktól.

-      Hogyisne – csicseregte az egyik cinege – majd bizony itt hagyjuk ezeket a gyönyörű nemes rózsákat, a te szimpla ötszirmu virágaid kedvéért! Azt ugyan várhatod! Majd ha fagy! – És vigan billegett tovább a piros rózsa ágán.

A vadrózsa elpirult a szégyentől és szerényen húzódott meg a kerítés mellett.
Csakhogy a nyár tündére egy szép napon összepakolta virágait és pillangóit napsugaras kötényébe, és úgy elrepült valamerre messze tőlünk, mintha itt sem lett volna. Utána az ősz jött, komoly szép arcával, jóságos mosolyával. De ő is hamar megunta itt nálunk. Amit a nyár meghagyott, mind felpakolta bő hátizsákjába és egy hűvös reggelen arra ébredtünk, hogy már ő is valamerre messze jár mérföldlépő csizmájában. Télapó is kezdte már rázogatni fehér szakállát.

Szegény piros rózsák! – Szirmaik elbarnultan szálltak a szélben, és az árván maradt rózsatő kétségbeesetten nyújtogatta virágtalan ágait:

-      Segítsetek rajtam! – Itt a tél, - megöl a fagy, – jaj nekem – megfagyok!

Aztán jött a kertész. Aranyszínű szalmából puha ágyat vetett a rózsatőnek, gyöngéden reáhajtotta koronáját és szalmával meg földdel szépen betakarta. – No, így alhatsz tavaszig, mormogta magában és csikorgó csizmájával továbbment a szállingózó hópihék között.

A vadrózsa kiváncsian nézte végig mindezt. Ágain fényes, duzzadt piros golyók mosolyogtak a virágok helyén és fel sem vették a hideget. Játszottak a széllel, a csillogó hópihékkel és sajnálkozva kukucskáltak át a kerítésen a piros rózsatő felé.

Egy reggel gyönyörű, zúzmarás ruhába öltöztetett Télapó minden bokrot, minden fát. A vadrózsa gyönyörködve nézett végig magán. Ilyen szép még akkor sem volt, amikor levelei harmatosan csillogtak a hajnali napfényben.

Egyszer csak két didergő madárka szállt rá. A cinegék voltak. Sírtak, panaszkodtak. Éhesek voltak, a nagy hóban két nap óta egy morzsát sem találtak. Majd megveszi őket az Isten hidege. Az erdőben, ahol a fészkük van, meghalnak éhen, itt meg nincs egy meleg szöglet, ahol meghúzódhatnának. Jaj, de keserves a tél!...

A vadrózsa jóságosan felelt nekik: - Látjátok, ti oktondi kis madárkák! Amíg nyár volt engem kikacagtatok, és most mi lenne veletek, ha én nem volnék. Itt vannak piros bogyóim. Kóstoljátok meg, milyen pompás ízűek. A jó Isten éppen azért teremtette, hogy a hozzátok hasonló kis éhenkórászok el ne pusztuljanak az éhségtől a hosszú tél alatt. Azután puha, meleg szállást is adhatok nektek. Nézzétek csak – a tövemnél milyen magasra nőtt a fű. Ezt sohasem kaszálták le, mert alattam nőtt. A kerítés megvéd a széltől, a hótól, és pompás kis fészket csinálhattok magatoknak. Még a macska sem mer itt megtámadni, mert fél a töviseimtől.

A kis cinegék szégyenkezve fogadták el a vadrózsa jóságát, és mialatt a meleg fészekben szunnyadtak, ez járt az eszükben:

„A piros rózsa milyen nyugodtan alszik, míg mi éhségtől, hidegtől majdnem elpusztultunk. A mellőzött, kigúnyolt vadrózsa meg milyen jószívű hozzánk. Hej, csak még egyszer lenne virágos, illatos tavasz! Most már tudjuk, mit kell tenni…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szeretettel köszöntök
Minden kedves böngészőt!





"Legjobb lenne hallgatni,
nem mozdulni,megállni,
nem érezni és nem látni?,
de akkor elfelejtenék embernek lenni!"
jazsoli5