2013. december 4., szerda

Jacob Sande: Legenda


Szürkült az alkony, karácsonyeste volt. A hó csendesen szállingózott a simára borult égből. A parti városka a hógomolygásban kuporgott fekete palatetős alacsony házikóival, itt-ott egy magányos gázlámpa fénye szűrődött át a homályon.

A templomtorony ablakai nyitva voltak, kormos, olajlámpa lógott himbálózva a toronygerendán és fel-fellobbanó, bágyadt fényt bocsátott a sötétségbe. Most megjelent az ablakban a harangozó, szótlanul, mozdulatlanul állt, mint egy sötét árnyék, és várta az órát, amikor majd az ünnepet beharangozhatja.

Az utcák üresen nyúltak el a homályban, már csak egy-egy elkésett munkás vagy hivatalnok sietett hazafelé, kosarakkal, csomagokkal megrakottan. Aronsen boltja előtt egy sereg szegény fiú állt, és éhes szemmel bámulta a fényes kirakatüveg mögött csillogó karácsonyfadíszeket. Az üzletben, a pultnál munkások és halászok tolongtak, utolsó karácsonyi bevásárlásaikat végezték. Benn, a belső helyiségben ott ült maga a hájas képű, kövér kereskedő, és elégedett mosollyal lapozgatott egy vaskos üzleti könyvet.

Akkor történt, hogy meglátták az idegent. Senki se tudta, hogy került oda, talán már előbb is ott állt köztük, csak nem vették észre. A beszélgetés félbeszakadt, hátrább húzódtak, helyet csináltak neki a pultnál, félig ijedten, félig tiszteletből. Nem mintha az idegen félelmetes külsejű lett volna, vagy a viselkedése úrias. Sőt éppen ellenkezőleg. De valamilyen erő áradt belőle, amit egyikük sem tudott megmagyarázni, de mindannyian éreztek. Talán mert a szeme olyan bűvös feketeséggel ragyogott ki sápadt, fekete szakállas arcából? Vagy a magatartása teszi? Mintha úr is, szolga is lenne egyszerre, erős és amellett szerény.

De vásárolni aligha szándékozik. Tessék! Átvág a bámuló csoporton egyenest a hátsó helyiségbe, ahol Aronsen ül. Mit akarhat tőle? Lélegzetüket is visszafojtják, fülelnek. Most megszólal, csendes és erős a hangja, igen, ilyennek is várták, de idegen vidék nyelvén szól, nehéz megérteni. Inkább csak kitalálják, hogy szállást és ételt, italt kér az ünnepre.

Aronsen felpillant a számsoraiból, és végigméri a jövevényt. Az ő háza nem fogadó, tudja meg, a fogadó pár házzal odébb van, mondja.

Az idegen megfordul és menni akar. De a kereskedő, mint akinek hirtelen eszébe jut valami, benyúl a füles mellényzsebébe és előkotor egy ötvenőrést. – Várjon – mondja, és az asztalra dobja a pénzdarabot.

És akkor olyasmi történik, ami nagyon meglepi a pultnál álló kisembereket. Az idegen nem veszi el a pénzt. Megáll, és súlyos, szomorú tekintetét a kereskedőre emeli. Aztán sarkon fordul és kimegy, az emberek szájtátva bámulnak rá, de mire észbe kapnak, eltűnt. Senki se tudja, hová, merre.

Csak megy tovább a hófúvásban, vézna és kicsi, fejét behúzza a kabátgallérba. Ott, ahol a kis főutca kiér a sík földekre, megáll egy nagy fehér kertes ház előtt. Az a lelkészlak. Egy darabig áll, és a meleg gyertyafényt nézi az emeleti ablakban, aztán kopogtat. Fehér kötényes fiatal lány nyitja ki az ajtót, és ahogy a fényes, fekete szemekbe néz, különös gyengeség fogja el. Mondani szeretne valamit, de a szavak elhalnának a nyelvén.

Hogy beszélhet-e a lelkésszel, kérdi az idegen. A lány remegő térddel megy előtte a lépcsőn, a lelkész a szobájában van, az emeleten, a karácsonyi prédikációját gyakorolja. A kopogtatásra meleg, tisztán csengő hang felel, és az idegen belép, kalapját a hóna alá fogva. De a lány ott marad az ajtó előtt, és hallgatózik, szíve csak úgy kalapál.

Hallja az idegen csodálatos hangját, szállást és ételt, italt kér az ünnepre, és érzi, hogy ő bizony nem tudna nemet mondani neki. A lelkész hangja is csengő és meleg, amikor válaszol. Nagyon jól tette, hogy ide, őhozzá jött, mondja. Mert az ő egyházközségében senki sem maradhat fedél nélkül, senki sem éhezhet, nem is fázhat karácsony estéjén. Erről ő gondoskodott. Lenn a parton van egy barátságos, meleg kis fogadó, ahol éppen az ilyen szegény, elhagyott emberekre várnak. Ma este tejlevest osztanak, gőzölgő, forró, vizezetlen tejjel készült levest, rizzsel, mazsolával. Teljesen ingyen. Nem is leves, kásának is mondhatná az ember…A lelkész hangja meghatódástól remeg. Azonkívül ágyat is kaphat, ugyanott, huszonöt őréért, az is jóformán ingyen van. De ha netán a huszonöt őrén múlik, hát azt…A lány hallja, hogy gazdája az aprópénzes dobozban kotorászik, ami az asztalon áll.

De most hirtelen csend lesz. Mintha ebben a pillanatban minden, ami él a világon, visszafojtaná lélegzetét. Az ajtó kitárul, és kilép az idegen, látszik az arcán, hogy szenved. A papot is látja, fél pillanatig, amíg be nem csukódik az ajtó, tátott szájjal áll a szobában, és az ember után bámul. De az lassan, nyugodtan megy a lépcsőn. A lány már futna utána, hogy visszahívja, betessékelje a maga kamrácskájába, és valamivel kedveskedjen neki. Úgy érzi, hogy a gazdája nagy bűnt vett a lelkére, de egy ujját sem tudja mozdítani, hogy a bűnt jóvá tegye. Csak áll ott az ajtóban sápadtan, reszketve, és két kezét a mellére szorítja.

Az idegen a kerítésen kívül megáll, és szomorúan nézi a barátságos, meleg fénnyel világító emeleti ablakot. Aztán felhajtja a kabátgallérját, és elindul a kikötő felé.

Egy kidőlt-bedőlt házikó előtt, melynek törött ablakán bágyadt gyertyafény szűrődik ki, az ismeretlen jövevény megáll, kezébe fogja kalapját, bekopogtat a rozoga ajtón, és belép.

A szoba jó meleg, de a levegő fülledt, a kialudt kályhában még füstöl a nyers fa. Az asztalfőn, a szalmaszékben maga a családfő, Zakarias Olsen ül. Azelőtt a malomban dolgozott, de most munka nélkül van, a szegénygondozótól kap pár koronát, azon tengődik családostul. Felesége, egy munkában elnyűtt, sovány asszony a tűzhelynél áll és valamit kavargat  a gőzölgő lábosban. A kályha mellett a gyerekfalka tanyázik, pár fadarabbal próbálnak játszani. A legöregebb olyan tizenkét-tizennégy éves lehet, a legkisebb négykézláb mászik, járni még nem tanult meg.

Kerekre nyílt szemmel bámulnak az idegenre, aki az ajtóban áll szótlanul és alázatosan, szeme különös fénnyel ragyog ki a homályból. Mintha egyszerre nézne mindenikükre külön, segítségkérőn.

Hogy kaphatna-e itt szállást és ételt az ünnepre, kérdi halkan, szemlesütve.

-          Majd csak találunk rá módot – feleli az ember, és kérdőn pillant a feleségére.

-          Találunk, persze hogy találunk – mondja szelíden az asszony, és leveszi a lábost a tűzről.

Kevéssel azután az asztalnál ülnek, ki-ki a maga gőzölgő rizskásájával. Az asszony körüljárja az asztalt a vajtartóval, és minden tányérra tesz egy jó darab vajat. De a legkisebb csak morzsányit kap a teásbögréjébe. A vendéget az asztalfőre ültették, a szalmaszékbe, és hogy mennél nagyobb legyen a tisztesség, az ezüstkanalat, a lakodalomból maradt családi kincsüket tették a tányérja mellé. A többiek közönséges bádogkanállal esznek.

Vendégük elég szűken méri a szót, és avval a kevéssel se tudnak mit kezdeni, amit mond. A gyerekek bizonytalanul pislognak rá és feszengnek. Csak Jan Edvard, a legöregebb ül nyugodtan. Okos, eleven arcú fiú, és a maga fejével gondolkozik. Szeme oda-odatéved az idegenre, arcát nézi vizsgálódva és némi gyanakvással.

Még a családfő, Zakarias Olsen is bizonytalanul érzi magát. A fél üveg szesz miatt nyugtalankodik, amit a szekrényben őriz. Úgy gondolta, hogy forral magának egy jó kis grogot, elvégre karácsonyeste van. De valahányszor vendégére esik pillantása, elhagyja a bátorság. Csak tudná az ember, hogy kiféle, miféle! Mert az is lehet, hogy hívő, sőt buzgó hívő. Sose lehetünk elég óvatosak. Így aztán Zakarias a szeszes üveg helyett a zsoltároskönyvet vette elő, és egész este zsoltárt énekelt. Olykor a vendég is segített neki. A dallammal nem volt baj, de a szövegből egy mukkot sem értettek. Furcsa egy ember. Hacsak ránézünk, már az is olyan, mintha a Bibliát olvasnánk vagy keleti meséket hallgatnánk.

De hát zsoltárt énekelni ilyen sokáig egyfolytában kicsit unalmas. Zakarias Olsen korán nyugovóra tért családjával. A vendégnek a kamrában csináltak helyet Jan Edvard mellett. Nyugodtan aludtak világos reggelig, jó lelkiismerettel az emberek többnyire jól alusznak. De reggelre az idegen eltűnt. Senki se látta, senki se hallotta. Az egész ember olyan volt, mint egy találós kérdés, amelyre senki se tud válaszolni. És magát a karácsonyestét is mintha csak álmodták volna.

Na de aztán esett is sok szó erről az idegenről a városkában. Mindenki látta, és mindenkinek megvolt a maga mondanivalója. Hogy nem közönséges ember, abban megegyeztek, és ahogy múlt az idő, mind különösebb lett. Mígnem egy tímár a Harangozósoron, aki a szabadegyház tagja volt, megfejtette a rejtélyt. Maga az Úr Jézus volt a különös idegen! Ellátogatott a városukba, hogy próbára tegye a szíveket. Ezt rögtön elfogadták. Most egyszerre mindenki tudta, hogy így van. Sorra vizsgálták a régi oltárképeket és más effélét – semmi kétség. Ugyanaz a szem, ugyanaz a fej. És ami a hajat, szakállt illeti – az is pontosan egyezik.

Na de hogy fogadta a város a Megváltót? Eszükbe jutott Aronsen, és keresztet vetettek. Éppen elegen tudták, hogy kiutasította, mint egy közönséges csavargót. Nem, az Aronsen boltjába be se teszik a lábukat többé, ilyen emberrel szóba se állnak! Aronsen az italban keresett orvosságot a bajára, és mind lejjebb csúszott a lejtőn. Egy év se telt bele, és koldussá lett. Elutazni se tudott másként, mint a hajó fedélközében.

És a lelkész! Talán nem úgy hagyta el házát az Úr, hogy még egy korty itallal sem kínálták? És az ilyen meri papnak mondani magát! Tucatjával érkeztek panaszlevelek az espereshez, püspökhöz, a vége az lett, hogy a lelkészt súlyosan megrótták és elbocsátották. Beszélték aztán, hogy öregkorára házitanítóskodnia kellett, nagy szegénységben halt meg valahol északon.

Ellenben Olsen, a szegény Zakarias Olsen! Az igen, az úgy fogadta az Urat, mint annak idején a galileai halászok. Sovány kenyerét megosztotta vele. Az ilyen ember megérdemli, hogy segítsék. A rákövetkező évben Olsen már munkavezető volt a malomban, és beköltözhetett egy takaros fehér házba a város szélén. A rozzant kunyhót, ahol addig lakott, megvette gyűlésháznak a szabadegyház, és Betlehemnek nevezték el.

Csak a költözködésnél vették észre, hogy az ezüstkanál nincs meg. Biztosan a sok ki-be rakodás zűrzavarában veszett el, gondolták. És hiszen most már megtehetik, hogy vesznek egy új ezüst kanalat helyette. Egyet vagy akár kettőt is, miért ne?

De a kis Jan Edvard, mikor visszagondolt a karácsonyestére, homályosan emlékezett valami furcsa neszre, mintha a lépcső reccsent volna, és aztán a szobában járkált volna valaki, nagyon óvatosan, a szekrény körül. De erről nem szólt senkinek, mert hátha csak álmodta. Jan Edvard okos fiú volt, hiába.

Az ám, a kis Jan Edvard! Az bezzeg sokra vitte. Becsületet is szerzett, meg vagyont is. Övé volt a nagy malomüzem, a Zakariasen & Co. De vidám társaságban néha elmesélte, nagyokat nevetve közben, az olasz tolvaj históriáját, aki fejtetőre állította a városukat és megvetette a malomüzem alapjait, mert ügyesebb volt a legtöbb embernél, és kicsit hasonlított Úr Jézushoz, ahogy a régi oltárképen ábrázolják.

/Ford.: G. Beke Margit/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szeretettel köszöntök
Minden kedves böngészőt!





"Legjobb lenne hallgatni,
nem mozdulni,megállni,
nem érezni és nem látni?,
de akkor elfelejtenék embernek lenni!"
jazsoli5